Spotkanie z Romanem Graczykiem

Roman Graczyk, publicysta i badacz dziejów najnowszych, m.in. powojennej historii środowisk katolickich działających w Polsce, będzie gościem najbliższej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej. Pretekstem do zaproszenia naszego gościa jest wydana właśnie, jego autorstwa,  biografia prof. Wiesława Chrzanowskiego (1923- 2012),  jednej z najważniejszych postaci polskiej polityki ostatnich dekad,  marszałka Sejmu RP i wieloletniego prezesa ZCHN. Na spotkanie z Romanem Graczykiem zapraszamy 28 kwietnia o godz. 17:00 do Auli Starostwa Powiatowego. Wstęp wolny.

Roman Graczyk to ceniony dziennikarz i publicysta. W latach 80-tych ubiegłego wieku współpracował z podziemnymi i emigracyjnymi pismami, m.in. paryskim „Kontaktem”. W latach 1984-91 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, potem był zastępcą dyrektora Polskiego Radia Kraków. Od roku 1993 współpracował z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował aż do roku 2005. Był komentatorem politycznym, zajmował się również tematyką kościelną oraz historią PRL. Zespół „Gazety Wyborczej” opuścił po skrytykowaniu stosunku macierzystej redakcji do lustracji (skrytykował również swoje własne wcześniejsze poglądy w tej sprawie). 31 maja 2006 w „Rzeczpospolitej” opublikował artykuł pt. Co jest lepsze niż prawda?, w którym poparł lustrację i opowiedział się za otwarciem dawnych archiwów SB. W 2007 r.  opublikował poświęconą lustracji książkę pt. „Tropem SB. Jak czytać teczki”. Podpisał się również pod listem otwartym dziennikarzy, którzy zgłosili gotowość złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Obecnie jest pracownikiem krakowskiego oddziału IPN oraz niezależnym publicystą, m.in. . stałym felietonistą portalu interia.pl i wpolityce.pl.

W roku 2011 opublikował  książkę „Cena przetrwania ? SB wobec Tygodnika Powszechnego”  o próbach wpływania na środowisko „Tygodnika Powszechnego” podejmowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Wynik badań Graczyka wzbudził jednak w środowisku „Tygodnika Powszechnego” – i znacznie szerzej – liczne kontrowersje. W książce przeczytać mogliśmy m.in., że tacy publicyści TP jak Mieczysław Pszon, Stefan Wilkanowicz i Marek Skwarnicki byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB. Dziwne kontakty z komunistycznymi służbami specjalnymi mieli też inni członkowie redakcji legendarnego krakowskiego tygodnika. Jak jednak podkreśla autor, Tygodnik Powszechny, ówczesna „oaza wolności” na legalnym rynku prasowym PRL, choć ze skazą, dalej pozostaje pomnikiem historii.

Kilka miesięcy temu ukazała się natomiast w wydawnictwie Świat Książki, książka „CHRZANOWSKI”  - biografia polityczna marszałka I kadencji, byłego ministra Sprawiedliwości, wieloletniego prezesa Zjednoczenia Chrześcijańsko -Narodowego, a wcześniej żołnierza podziemnego państwa polskiego, doradcy „Solidarności”, polityka przez całe swoje publiczne życie łączącego tradycję i wrażliwość endecką z postulatami chadecji. Szczegółowo  analizując dokumenty na ten temat w IPN, Graczyk rozstrzyga też ostatecznie w książce  - wzbudzającą kontrowersje od czasu publikacji tzw. listy Macierewicza – kwestię, czy Chrzanowski  był rzeczywiście  tajnym współpracownikiem SB.

(…) książkę tę warto przeczytać przede wszystkim dlatego, że jest to mocna biografia jednej z ważniejszych postaci w historii polskiej prawicy chrześcijańskiej i narodowej. Biografia napisana z pasją, temperamentem i w taki sposób, że zwyczajnie chce się ją czytać

-  napisał w swojej  recenzji Tomasz P. Terlikowski.

Spotkanie z Romanem Graczykiem, autorem książki „CHRZANOWSKI” już 28 kwietnia o godzinie 17:00 w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny !

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>